Czym jest RTP w automatach?

RTP w kasynie online oznacza Return to Player. Tłumaczenie brzmi jak „powrót do gracza”. RTP to wartość procentowa, która teoretycznie sugeruje, ile pieniędzy możesz odzyskać na koniec sesji gry. Ogólnie przyjmuje się, że średnia wynosi 95%. 91% jest uważane za niskie, 98% lub więcej za wysokie. Im wyższa wartość RTP, tym częściej i większe wygrane, choć odpowiada za to inny wskaźnik, np. zmienność. Zmienność to stosunek częstotliwości i wysokości wygranych.

Wiedza o tym, czym jest RTP, jest bardzo przydatna, ponieważ w ten sposób możesz „zakręcić” tylko te sloty, które są obdarzone najwyższymi zwrotami.

Automaty z niskim i wysokim RTP:

  • Niski zwrot. Automaty do gry o niskim zwrocie do wartości gracza rzadko przynoszą wypłaty, a ich kwoty raczej nie wywołają efektu „wow!”.
  • Wysoki zwrot. To w takich grach ustalane są rekordy mnożenia. W grze z dużym RTP nie będzie trudno zdobyć x10 000 lub nawet więcej.
  • Automaty o średnim poziomie zwrotu znajdują się między pierwszym a drugim z powyższej listy. Są to gry, w których otrzymasz średnie wypłaty ze średnią częstotliwością spadków.

Pomimo tego, że RTP jest wskaźnikiem teoretycznym, nie powinieneś stawiać na te gry, które zwracają mniej niż 95%, jeśli Twoim celem jest maksymalizacja banku. Jednak zawsze są wyjątki, ponieważ sloty działają na generatorze liczb losowych, którego nie można przewidzieć.

RTP nie będzie miało znaczenia, jeśli slot okaże się nielicencjonowany. Przed rozpoczęciem gry upewnij się o tym. Najlepiej wybrać automat, który Ci się podoba nie tylko pod względem RTP, ale także pod względem innych kryteriów: bonusów, projektu, fabuły, interfejsu. Z RTP możesz zapoznać się w tabeli wypłat, pomocy lub na oficjalnej stronie dostawcy.

Czy RTP może się zmienić?

Niektórzy dostawcy umożliwiają graczom zmianę RTP, co w niektórych przypadkach może być wygodne. Niektóre studia pozwalają wybrać zwrot do operatorów gier kasyn online na Ukrainie w hrywnach, więc ta sama gra w różnych klubach może mieć różne wartości RTP. Ponadto deweloper zastrzega sobie prawo do aktualizacji swojego oprogramowania, w tym zmiany procentu zwrotu, podwyższenia lub obniżenia.

Mimo to z reguły RTP w automatach jest zawsze na tym samym lub w przybliżeniu takim samym poziomie. Rzadko producenci dokonują większych zmian. Z reguły aktualizacje są dokonywane w grach, które mają zbyt duże wypłaty, zakłócając gospodarkę dostawcy. Nawet jeśli RTP zostanie zmieniony, możesz dowiedzieć się o tym bezpośrednio w grze, otwierając pomoc lub tabelę wypłat.

Jak RTP wpływa na bonusy w automatach?

Wartość zwrotu niektórych gier bezpośrednio wpływa na bonusy. Oznacza to, że im wyższy RTP w automatach online, tym częściej i tym większe są wygrane z gier bonusowych, ale nie działa to ze wszystkimi automatami do gry. W niektórych grach zwrot z premii jest wyższy niż zwrot z gry podstawowej. Szczegółowe informacje znajdziesz w regulaminie gry. Należy również pamiętać, że dla różnych krajów można ustawić różną stopę zwrotu dla gracza.

Są gry, w których prawdopodobieństwo otrzymania bonusu nie zależy od RTP, ale od innych czynników. Na przykład od kwoty zakładu, jak w grze Absolootly Mad: Mega Moolah od Microgaming. Bonus w grze Hotline od NetEnt zależy również od wysokości zakładu, chociaż tam mechanika jest nieco inna, ponieważ możesz aktywować od 1 do 3 rzędów, a jednocześnie ilość rotacji zmniejszy się lub wzrośnie. Więcej rzędów – więcej szans na aktywację bonusu.

Największą przewagę dają automaty do gier, które mają RTP 98% lub więcej. Będzie to plus, jeśli potrafisz określić zmienność. Aby to zrobić, możesz skorzystać z oficjalnej strony dewelopera, ale nie wszystkie firmy wskazują na zmienność. Wysoka zmienność – rzadkie, ale duże wypłaty. Niska zmienność – częste niskie wygrane. Średnia zmienność – średnie wypłaty ze średnią częstotliwością spadków. Zmienność jest odpowiednikiem ryzyka. Jednak bardziej znaczącym wskaźnikiem jest RTP. Jeśli zwrot jest na wysokim poziomie, zmienność może być dowolna.

Jeśli lubisz otrzymywać bonusy, powinieneś zrozumieć, jak to działa w konkretnej grze. Możesz więc z grubsza zrozumieć, jak często mogą wypadać bonusy. Aby szybko poznać gry, które mają wysoki RTP i częste bonusy, możesz po prostu skorzystać z sortowania gier kasynowych „Według popularności”. Z reguły najpopularniejsze automaty są bardzo poszukiwane właśnie ze względu na wysokie zyski.